Często niespodziewany, nieprzyjemny i wzmagający się po zjedzeniu ciepłych lub zimnych posiłków, taki jest ból zęba, wymaga on wizyty u lekarza dentysty, a podłoża tego stanu mogą być różne — próchnica, nieodpowiednia higiena, uszczerbek czy też nieprawidłowości po leczeniu kanałowym. W tym tekście przyjrzymy się najczęstszym przyczynom oraz sposobom na zapobieganie tego stanu.
Co powoduje ból zęba?
Najczęściej na ból zęba można narazić się z powodu urazów spowodowanych w głównej mierze próchnicą bądź ubytkiem, w tym również m.in. po wypadnięciu plomby. Poza tym może pojawić się ból zęba po leczeniu kanałowym, spowodowany ropniem, uszkodzeniem, zakażeniem dziąseł, zapaleniem zatok, z powodu odsłoniętych korzeni, pojawieniem się zębów mądrości (które najczęściej nie mają wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej), a także z powodu zgrzytania i zaciskania szczęki.
Dyskomfort po zabiegach dentystycznych, jeśli nie jest długotrwały, to najczęściej ustępuje samoistnie. W przypadku leczenia kanałowego można odczuwać dyskomfort nawet przez kilka dni. Jeśli od przeprowadzonego leczenia kanałowego mnie około 2 tygodnie, a dolegliwości nie ustępują, należy zgłosić się do stomatologa.
Wraz z bólem mogą pojawić się również inne objawy takie jak:
- duży dyskomfort podczas gryzienia oraz żucia,
- krwawienie z dziąseł, pojawienie się wydzieliny,
- nadwrażliwość na zmiany temperatury,
- obrzęk policzka lub dziąseł,
- uczucie “pulsowania”.
Ból zęba jak zapobiegać?
Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej — właściwe szczotkowanie i używanie nicy dentystycznych zmniejszy ryzyko pojawienia się bólu zęba związanego m.in. z próchnicą. Poza tym zaleca się cykliczne wizyty u dentysty w celu sprawdzenia stanu uzębienie i wdrożenia ewentualnego leczenia w tym m.in. kanałowego.
Dodatkowo niewskazane jest spożywanie produktów, które mogłyby naruszyć uzębienie, a nawet prowadzić do złamania. Do tego typu artykułów spożywczych należą m.in. kostki lodu oraz bardzo twarde pokarmy. Co więcej, używanie szczęki jako “narzędzia” do otwierania różnorodnych opakowań również może przyczynić się do osłabienia ogólnego stanu uzębienia.