Rtg zębów

Informacja dotycząca Ochrony Radiologicznej - wpływ działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko.

Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe.

Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegającą na:

  • wykonywaniu zdjęć RTG stomatologicznych;
  • uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wskaźników pozwalających na wyznaczenie dawek promieniowania jonizującego stosowanych przy ocenie narażenia na promieniowanie jonizujące (Dz.U 2021 poz. 1657) - dopuszczalna wartość narażenia wynosi:

  • pracownicy: 20 mSv / rok;
  • ogół ludności: 1 mSv / rok.

Uwaga: na podstawie obliczeń zawartych w projekcie osłon stałych oraz konsultacji z inspektorem ochrony radiologicznej stwierdza się, że działalność nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.

Pracownia nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.