Chcąc poprawić estetykę uśmiechu, można zdecydować się na różne zabiegi, jednym z nich jest m.in. bonding zęba. Proces ten polega na odbudowaniu uzębienia za pomocą specjalnego kompozytu wykonanego z żywicy. Zabieg ten jest nieinwazyjny, a efekty utrzymują się przez dłuższy czas. Bonding zębów co to, na czym polega i kiedy znajduje zastosowanie? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie.
Czym jest bonding zęba?
Metoda ta polega na pokryciu uzębienia cienką warstwą kompozytu. Jest to kilkuetapowy proces, niemniej jednak często może odbyć się na jednej wizycie. Odpowiedni bond umieszcza się na zębie po uprzednim zmniejszeniu jego powierzchni. Następnym krokiem jest wytrawienie szkliwa łagodnym kwasem. Kolejno nakłada się kompozyt (kolorystycznie dopasowany do uzębienia) oraz utwardza za pomocą lampy. Cały zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.
Co ważne szkliwo nie może być naruszone przez próchnicę. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są również choroby przyzębia. Bonding nie powinien być także wykonywany w przypadku osób, które zmagają się ze ścieraniem i zgrzytaniem.
Kiedy zdecydować się na bonding zębów?
Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku niewielkich problemów z uzębieniem. Odbudowa tego typu sprawdzi się m.in. w przypadku ukruszonego bądź złamanego zęba. Może być również stosowane ze względów estetycznych m.in. chęci pozbycia się bądź zmniejszenia diastemy.
Bonding kompozytowy jest metodą tymczasową — może utrzymywać się przez kilka lat, niemniej jednak po tym czasie może uleć przebarwieniom czy też zacząć się kruszyć, aby jak najdłużej utrzymać, zadowalający efekt zaleca się cykliczne polerowanie. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Ile kosztuje bonding?
Zależne jest to od różnych czynników. Często bonding zęba ma cenę podobną do standardowego wypełnienia. W przypadku całego uzębienie może być ona niższa, niemniej jednak zależy to od placówki, renomy, a także indywidualnych kwestii dotyczących każdego pacjenta m.in. stopnia skompilowania zabiegu.