Wiele osób boryka się z problemem krwawiących dziąseł. Krew może pojawiać się zarówno podczas mycia zębów, jak i podczas jedzenia. Czasem dochodzi również do samoistnego krwawienia z dziąseł. Jeśli dolegliwości te pojawiają się w postaci jednorazowego incydentu, raczej nie ma powodu do niepokoju (choć i tak zawsze warto wspomnieć o nich swojemu dentyście). Jeśli jednak problem występuje od dłuższego czasu, należy koniecznie udać się do gabinetu.
Najczęstsze przyczyny krwawienia z dziąseł
Zdarza się, że krew pojawia się podczas mycia zębów i bagatelizujemy problem, uznając to za efekt zbyt intensywnego szczotkowania bądź też zbyt twardego włosia szczoteczki. Owszem, to częsta przyczyna nieprzyjemnych dolegliwości w jamie ustnej, ale nie jedyna. Warto również zwrócić uwagę na takie przyczyny jak:
- Stany zapalne dziąseł – ich źródłem bywa między innymi niewłaściwa higiena jamy ustnej, przez co na płytce nazębnej gromadzą się bakterie, które doprowadzają do powstania infekcji. Należy pamiętać, że nieleczone stany zapalne dziąseł mogą przyczynić się do poważnych chorób.
- Niedobory witamin – w szczególności mowa o witaminie C oraz K. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się swojej diecie i zadbać o uzupełnienie niedoborów witaminowych. Zbilansowaną dietę można dodatkowo wesprzeć suplementami.
- Niedokrwistość (anemia) – w tym przypadku często dochodzi do tzw. samoistnych krwawień. Przyczyną mogą być zarówno niedobory żelaza, jak i białaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi czy też wewnętrzne krwawienia.
- Choroby wątroby – marskość wątroby lub też jej ostry stan zapalny może przejawiać się między innymi krwawieniami z dziąseł będącymi efektem zaburzenia krzepnięcia krwi, które często towarzyszy tym chorobom.
- Cukrzyca – zbyt wysoki poziom glukozy we krwi wiąże się z opornością organizmu na leczenie dolegliwości jamy ustnej. To z kolei sprzyja rozwojowi stanów zapalnych.
- Zmiany hormonalne – wahania hormonów nie pozostają bez wpływu na tkanki miękkie jamy ustnej. Zwiększa się ich ukrwienie, a także wzrasta ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Dotyczy to w szczególności kobiet w ciąży, w okresie menopauzy, jak i w trakcie terapii hormonalnej.
Należy również zwrócić uwagę na zażywane leki. Niektóre z nich mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia krwawienia z dziąseł. Wśród nich znajdują się między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, tabletki antykoncepcyjne czy też niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu, zakrzepach żylnych, padaczce, astmie, alergii, chorobach nowotworowych i nie tylko.