Niemalże wszyscy w mniejszym lub większym stopniu zmagają się z próchnicą, dlatego też większość z nas ma w zębach plomby (wypełnienia), tylko czy aby na pewno wiemy jakie? W tym tekście zaprezentujemy Ci najpopularniejsze i najczęściej stosowane plomby dentystyczne.
Czym jest plomba?
To materiał służący do wypełnienia ubytków w zębie, które powstały wskutek leczenia stomatologicznego polegającego na usunięciu zdemineralizowanej (zaatakowanej przez chorobę/ próchnicę) tkanki. W powstały ubytek zakładane jest wypełnienie, które może być pośrednie (materiałami wykonanymi poza jamą ustną np. korona lub licówka) lub bezpośrednie (plastyczny materiał umieszczany od razu na zębie).
Rodzaje plomb dentystycznych
Plomby dentystyczne dzielimy na 3 standardowe kategorie pod względem m.in. etapu leczenia. W przypadku materiałów do wypełnień wyróżniamy:
- stałe (ostateczne),
- czasowe – używane, gdy leczenie nie zostało zakończone,
- pośrednie.
Dobór odpowiedniego wypełnienia pozwala na uzyskanie nieodznaczającej się odbudowy chorych zębów i co za tym idzie leczenie nie wpływa na zmniejszenie estetyki uzębienia.
Najpopularniejsze plomby dentystyczne
Plomby kompozytowe są najczęściej wykorzystywane, mają kolor zbliżony do naturalnego szkliwa i konsystencję przypominającą plastelinę co sprawia, że można je bardzo dobrze dopasować do ubytku. Materiał utwardzany jest lampą polimeryzacyjną. Wyróżniamy wypełnienia chemoutwardzalne oraz światłoutwardzalne, mogę być stosowane zarówno na zębach przednich, jak i trzonowych.
Plomby amalgamatowe, tzw. “czarne” obecnie są zdecydowanie rzadziej stosowane ze względu na ich mniej estetyczny wygląd. Wypełnienie tego typu jest refundowane przez NFZ. Amalgamat to stop srebra, cyny, miedzi, cynku oraz rtęci, wbrew panującym przekonaniom nie są one niebezpieczne dla zdrowia. Niemniej jednak nie powinny być zakładane, jeśli pacjent jest uczulony na którykolwiek składnik stopu.
Cementy glassjonomerowe to trwałe plomby o kolorze szarym, które dopasowują się do zęba i uwalniają chlorek fluoru, dzięki czemu stają się biokompatybilne z tkanką zęba. Wypełnienie to najczęściej stosuje się u dzieci. Poza tym może wyróżnić także wkłady koronowe, czyli tzw. plomby porcelanowe. Warto mieć na uwadze, że w większość przypadków, to lekarz stomatolog zaleci jaki rodzaj wypełnienia zastosować z uwzględnieniem różnorodnych aspektów dotyczących pacjenta.