Zabiegi stomatologiczne stanowią szeroki zakres różnych usług mających na celu przywrócenia zdrowia w jamie ustnej i uzębieniu. Kiretaż zęba jest jednym z tego typu zabiegów, mam miejsce w przypadku m.in. wystąpienia zaawansowanego kamienia nazębnego i powiększonych kieszonek zębowych, a także choroby przyzębia. Ta usługa dentystyczna polega na oczyszczeniu uzębienia. Wyróżniamy kiretaż otwarty oraz zamknięty.
Na czym polega kiretaż?
Jego celem jest zwężenie kieszonek zębowych, co w konserwacji przekłada się na zmniejszenie powstawania kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonywany jest w przypadku, gdy dla danego pacjenta piaskowanie i skaling nie rozwiązują problemu. Podczas leczenia stomatolog wykorzystuje kiretę, za jej pomocą usuwa: osad, resztki jedzenia, biofilm bakteryjny oraz oczyszcza korzeń z powstałego kamienia nazębnego. Kiretaż zęba wykonywany jest w przypadku patologicznego stanu powiększenia kieszonek dziąsłowych.
Rodzaje kiretażu zęba
W zależności od głębokości kieszonek dziąsłowych u danego pacjenta wyróżnia się dwa rodzaje zabiegu: otwarty oraz zamknięty.
- Kiretaż zęba otwarty – w przypadku, gdy kieszonki dziąsłowe przekraczają 5 mm. Podczas leczenia nacinane są dziąsła, a następnie zakłada się na nie szwy, które ściągane są po około 7 dniach.
- Kiretaż zęba zamknięty – ma on miejsce, gdy kieszonki dziąsłowe mają mniej niż 5 mm. W przeciwieństwie to otwartego, w tym przypadku nie nacina się dziąseł.
Leczenie tego typu może być wykonywana także przy pomocy lasera. Kiretaż przed i po zabiegu wymaga stosowania się do zaleceń stomatologicznych bez względu na to, czy będzie on zamknięty, czy też otwarty. Wykonuje się go w sytuacji, gdy inne metody nie gwarantują efektywnego usunięcia kamienia nazębnego, a także w przypadku m.in. paradontozy czy też długiego nieleczenia chorób przyzębia.
Kiretaż zęba – przeciwwskazania
Zabieg ten zarówno w formie zamkniętej, jak i otwartej wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. Przeciwskazaniami do niego są m.in.:
- choroby nowotworowe jamy ustnej,
- pierwszy trymestr ciąży,
- choroby serca,
- marskość wątroby,
- choroby nerek,
- zakrzepowe zapalenie naczyń krwionośnych,
- nadciśnienie.
W przypadku występujących chorób bądź schorzeń, w tym także przyjmowanych leków należy o nich każdorazowo poinformować lekarza stomatologa, do którego udajemy się na wizytę.
Kiretaż zębów – zalecane działania po zabiegu
Zabieg ten bez względu na to, czy jest wykonywany w formie zamkniętej, otwartej czy też laserowo, wiąże się z możliwością wystąpienia dolegliwości – ich pojawienie się jest zależne od różnych czynników, zależnych od danego pacjenta do najczęstszych zalicza się:
- kilkudniowy ból dziąseł,
- obrzęk,
- nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło,
- zasinienie policzka i wargi,
- niewielkie krwawienie,
- tymczasowa utrata czucia w miejscu zabiegu.
Wymienione dolegliwości utrzymują się do kilku dni i znikają w miarę gojenia się rany, jeśli utrzymują się dłużej należy udać się do lekarza. Pacjenci po kiretażu zęba powinni unikać spożywania ciepłych i zimnych napojów, palenia papierosów oraz picia alkoholu.
Początkowo, aby złagodzić ból i przyśpieszyć gojenie się rany najczęściej przyjmuje się środki przeciwbólowe (nie wolno zażywać aspiryny) oraz antybiotyki, poza tym zalecane jest organicznie aktywności fizycznej oraz szczotkowanie jamy ustnej przy pomocy miękkiej szczoteczki, dostępnej w aptekach (dedykowanej po zabiegach chirurgicznych). Na czas rekonwalescencji należy zrezygnować z używania nici dentystycznej, gdyż może ona podrażnić dziąsła. Dieta przez pierwszy tydzień po zabiegu musi być półpłynna oraz lekkostrawna. Szczegółowe zalecenia powinny być przedstawione pacjentowi każdorazowo przez stomatologa.
Kiretaż zęba – cena
Koszty zabiegu zależy od rodzaju. Kiretaż zęba otwarty jest droższy od zamkniętego. Całkowita cena leczenia zależna jest od wielu czynników: miejsca, w którym znajduje się gabinet, doświadczenia stomatologa, ogólnego stanu jamy ustnej pacjenta, przyjętej metody, a także liczby zębów.
Uśredniając cenę za jeden ząb, w przypadku kiretażu otwartego koszty wyniosą ok. 600 – 700 zł zaś zamkniętego 300 – 400 zł.