Jest to uzupełnienie protetyczne w formie bardzo cienkiej płytki, mocowane na wargowej stronie zębów w celach estetycznych. Licówki kompozytowe i porcelanowe pozwalają wyeliminować estetyczne niedoskonałości zębów – zmienić kolor, wyregulować kształt, a nawet odbudować brakujące fragmenty.
Wskazania
Najczęściej stosowane w celach korekty estetycznej wyglądu zębów. Pacjenci decydują się na takie uzupełnienie w wypadku przebarwienia korony zęba, którego przyczyny mogą być różne, niemniej jednak najczęściej przebarwienie spowodowane jest martwicą zęba, stosowaniem w dzieciństwie specyficznych leków lub wadą rozwojową szkliwa. Z uwagi na estetyczny wygląd oraz trwałość, stosowane są także w wypadku złamania brzegu siecznego zęba przedniego. Metoda ta używana jest do korekty kształtu zęba. W zależności od potrzeb pozwala na wydłużenie, poszerzenie, a nawet skrócenie i zwężenie korony. Montowane są także w wypadku osób, które chcą zlikwidować diastemę – licówki umożliwiają zamknięcie przerw między zębami.
Jak zakłada się licówki kompozytowe i porcelanowe?
Licówki kompozytowe stworzone są z kilku materiałów o różnych właściwościach. Dzięki temu są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale i odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. urazy mechaniczne. Licówki porcelanowe z kolei wyróżnia duża trwałość oraz elastyczność. Mogą być mocowane na wszystkich zębach, niemniej jednak najczęściej stosowane są w wypadku tych przednich, widocznych podczas mówienia. Nie ulegają przebarwieniom, są odporne na osadzanie się kamienia i osadów. Przed zabiegiem wyleczyć należy wszelkie ubytki i choroby dziąseł. Następnie Pacjent musi poddać się oczyszczaniu zębów (skaling oraz piaskowanie). Zęby są izolowane (bez dostępu śliny) i osuszane, następnie powierzchnia licowa jest wytrawiana specyfikiem (cementem), który naświetlany jest specjalną lampą.
Ile kosztują licówki kompozytowe i porcelanowe?
Ostateczny koszt licówek zależy między innymi od ilości zabiegów, które muszą zostać wykonane przez Pacjenta przed ich nałożeniem (leczenie, skaling, piaskowanie). Nakładki kompozytowe są tańsze, porcelanowe z kolei są bardziej kosztowne.