Jest to nic innego jak nieprawidłowa budowa szczęki, która może zaburzać czynności jamy ustnej. Niekiedy powoduje trudności w mówieniu, a nawet w jedzeniu czy w oddychaniu. Na jej rozwój może mieć wpływ wiele czynników, począwszy od genetyki i skończywszy na złych nawykach z dzieciństwa (np. ssanie palców czy zbyt długie noszenie smoczka). Zastanawiasz się, jak wygląda leczenie wady zgryzu? Zapraszamy do lektury!
Do czego mogą prowadzić wady zgryzu?
Zdarza się, że to one są przyczyną próchnicy czy nawracających stanów zapalnych dziąseł. Ponadto, krzywe uzębienie nie ściera się równomiernie, co w przyszłości może prowadzić do skomplikowanego leczenia, a nawet konieczności usunięcia zębów. Czasami osoby cierpiące na te schorzenie mają problem z odsłaniającymi się szyjkami zębowymi i nadwrażliwością.
Leczenie wad zgryzu
Leczenie rozpoczyna się od konsultacji, podczas której lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta i opisuje proces leczenia. Ortodonta kolejno zleca konieczne badania (np. zdjęcia RTG, konieczne do stworzenia modeli diagnostycznych), wykonuje przegląd i ustala możliwe przyczyny wady zgryzu. Następnie układany jest plan leczenia. Kolejne etapy obejmują leczenie aktywne oraz retencyjne:
– aktywne – ortodonta zakłada indywidualnie wykonany aparat i informuje pacjenta o jego prawidłowym użytkowaniu oraz o zdrowych nawykach.
– retencyjne – jest to niezbędny etap terapii, który pozwala na zachowanie efektów leczenia. Po zdjęciu stałego aparatu pacjent otrzymuje aparat ruchomy, który najczęściej musi być zakładany na noc.
Podczas terapii pacjent zgłasza się do gabinetu na systematyczne wizyty kontrolne, podczas których ortodonta ocenia przebieg leczenia. Pacjenci do wyboru mają dwa rodzaje aparatów ortodontycznych – ruchome oraz stałe. Czas noszenia aparatu może być różny. Ponadto, to nie tylko usługa skierowana dla dzieci, ale również dorosłych. Aktualnie medycyna pozwala na korektę wady zgryzu również u osób w dorosłym wieku. Należy dodać, że w przypadku dorosłych pacjentów czas noszenia aparatu może się wydłużyć. Co więcej, w odosobnionych przypadkach może nastąpić konieczność leczenia chirurgicznego.