Z wadami zgryzu borykają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Zastosowanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego pozwoli jednak skorygować nawet bardzo zaawansowane nieprawidłowości. Ważne, by wybrać aparat dostosowany do konkretnego problemu i bezwzględnie przestrzegać zaleceń ortodonty.
I tutaj pojawia się pytanie, które często zadają nasi pacjenci – który aparat jest najlepszy? Odpowiedź brzmi: to zależy. Pod uwagę należy bowiem wziąć indywidualne zapotrzebowanie.
Najogólniej aparaty na zęby można podzielić na dwa rodzaje, tzn. ruchome oraz stałe, a o ich wyborze decyduje ortodonta po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz badań.
Aparaty ruchome
Jak sama nazwa wskazuje, są to aparaty wyjmowane. Można je wyjąć w dowolnym momencie, np. przed ważnym spotkaniem czy też posiłkiem. Bardzo ważna jest tutaj samodyscyplina – aparat taki trzeba nosić nie tylko w nocy, ale też przez kilka godzin w ciągu dnia, by osiągnąć pożądany efekt. Zakładanie go tylko na noc nie zapewni skutecznego leczenia.
Aparaty ruchome stosowane są zazwyczaj w leczeniu wad zgryzu u dzieci do 12 roku życia, aczkolwiek sprawdzają się również w przypadku niewielkich nieprawidłowości u dorosłych. Modele te stosuje się również u dorosłych, u których istnieją przeciwwskazania do zastosowania aparatu stałego – nie zapewnią one jednak tak skutecznego działania jak w przypadku dzieci, których tkanka kostna nie jest tak twarda.
Aparaty stałe
Zakładane są na cały okres leczenia i nie jest możliwe ich samodzielne ściągnięcie. Okres ich noszenia wynosi zazwyczaj od 1,5 roku do nawet kilku lat – w zależności od indywidualnego przypadku i zaleceń lekarza. Model ten jest na stałe przytwierdzony do zębów i stosowany jest u pacjentów posiadających zęby stałe. Używane są zarówno do skorygowania niewielkich, jak i poważniejszych wad zgryzu.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stałych aparatów ortodontycznych, tj. metalowe, tytanowe, estetyczne, lingwalne czy też bezligaturowe. Przy ich wyborze lekarz uwzględnia nie tylko rodzaj i rozmiar defektu zgryzu, ale też uczulenia na niektóre stopy metali (by zapewnić nie tylko skuteczność działania i komfort użytkowania, ale też uniknąć reakcji alergicznych).
Wracając do naszego pytania o to, który aparat jest najlepszy – trudno porównać skuteczność modeli ruchomych ze stałymi, ponieważ są one wykorzystywane w różnych przypadkach. Aparat ruchomy jest najlepszy w przypadku niewielkich wad oraz pacjentów do 12 roku życia. Aparat stały natomiast zapewni skuteczniejsze leczenie w przypadku pacjentów dorosłych oraz z poważniejszymi wadami zgryzu.