Przed planowaniem potomstwa konieczna jest nie tylko konsultacja ginekologiczna, ale też stomatologiczna. Niewyleczona próchnica, ubytki oraz inne choroby zębów i przyzębia mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi noworodków, a nawet poronienia. Rozwijający się w jamie ustnej stan zapalny może doprowadzić do rozwoju bakterii, które wraz z krwiobiegiem rozprzestrzeniają się po całym organizmie kobiety – w efekcie mogą zaatakować również płód.
Ze względu na możliwe powikłania, należy rozpocząć starania o dziecko dopiero po całkowitym wyleczeniu chorób jamy ustnej. Stomatologa trzeba również regularnie odwiedzać w trakcie ciąży.
Jak dbać o zęby w ciąży?
Przez te 9 miesięcy w organizmie kobiety dochodzi do istnej rewolucji. Należy podkreślić przede wszystkim zmiany hormonalne, których następstwem może być rozpulchnienie dziąseł oraz ich krwawienie. Często spotykaną dolegliwością jest ciążowe zapalenie dziąseł, które wymaga leczenia. W przeciwnym razie może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i chorób przyzębia, które mogą mieć wpływ na płód. Równie często pojawiają się ubytki w szkliwie, jednak są one zazwyczaj spowodowane wymiotami towarzyszącymi kobietom na początku ciąży, a także suplementacją żelaza.
Dlatego tak ważne jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej. Należy pamiętać o systematycznym myciu zębów, a także czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną bądź irygatorem. Równie ważna jest odpowiednia dieta bogata w witaminę C, D oraz wapń. Warto również delikatnie masować dziąsła podczas mycia zębów.
Jakich zabiegów/badań stomatologicznych należy unikać w ciąży?
Na temat stomatologii w ciąży krąży wiele mitów. Choć wiele z nich nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, należy pamiętać, że przed każdym zabiegiem trzeba koniecznie poinformować lekarza o ciąży. W przypadku pacjentek ciężarnych może być bowiem niezbędne zastosowanie innego rodzaju znieczulenia bądź leków. W tym stanie nie jest również zalecane wybielanie zębów, wykonywanie badań RTG czy też leczenie endodontyczne. Nie jest zalecana także ekstrakcja – jeśli jednak doszło do stanu zapalnego i konieczne jest jak najszybsze usunięcie zęba, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu inwazyjnego zabiegu, jednak nie wcześniej niż w drugim trymestrze.