Strona główna Stomatologia kosmetyczna
Ta dziedzina, w głównej mierze koncentruje się na poprawie (za pomocą różnych zabiegów) estetyki uzębienia. Celem stomatologii kosmetycznej jest m.in. korekta kształtu zębów i poprawa wyglądu uśmiechu m.in. odcienia uzębienia za pomocą wybielania lampą. Dentysta estetyczny dokonuje zarówno niewielkich zmian, jak i bardziej kompleksowych procedur w zależności od potrzeb danego pacjenta.
Korekta kształtu zębów przez dentystę to proces dostosowania ich wyglądu do m.in. symetrii uśmiechu. Ma to zarówno podłoże estetyczne, jak i ze względu np. na ścieranie się szkliwa. Ten segment stomatologii kosmetycznej zawiera różnorodne metody i techniki, które są dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta.
Licówki — są to cienkie warstwy porcelany lub kompozytu, które są nakładane na przednią część zęba. Pozwalają one na zmianę kształtu, rozmiaru oraz koloru, jednocześnie minimalizując interwencję w jego strukturę. Mogą być stosowane wraz z wybielaniem lampą, Najczęściej zakłada się je od 1 do 4 dolnych oraz górnych.
Korony — pokrywają cały ząb, umożliwiając kompleksową zmianę jego wyglądu.
Szlifowanie — drobne nierówności czy nieduże przekształcenia kształtu zębów mogą być skorygowane przez szlifowanie. Ta korekta pozwala na niewielkie zmiany, które mogą wpłynąć na ogólny wygląd uśmiechu.
Wypełnienia kompozytowe: stosowane do korekty i naprawy drobnych defektów, takich jak pęknięcia czy ubytki. Pozwalają na przywrócenie naturalnego wyglądu uzębienia. Są plastyczne co sprawia, że pozwalają na odwzorowanie pierwotnego kształtu w miejscu ubytku. Występują w dużym przekroju kolorystycznym, co sprawie, że można je dostosować do barwy szkliwa.
Ortodoncja — w niektórych przypadkach, korekta kształtu zębów może być wspierana przez leczenie ortodontyczne, które ma na celu poprawę ustawienia uzębienie w łuku zębowym i uśmiechu.
Stomatologiczna korekta zębów musi być poprzedzona konsultacją z dentystą, który na postawie stanu jamy ustnej i całego uzębienie, zaproponuje rozwiązanie. Niezbędne jest również wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań względem danego zabiegu estetycznego. Kształt zębów może podlegać korekcie na różne sposoby.
Dentysta estetyczny wykonuje również takie zabiegi jak wybielanie zębów lampą. Procedura ta wchodząca w skład stomatologii kosmetycznej jest stosowna w celu rozjaśnienia koloru szkliwa. Metoda ta wykorzystuje lampę emitującą światło, które aktywuje zastosowany na uzębienie środek wybielający. Proces ten jest przeprowadzany gabinecie dentystycznym.
Na początku zabiegu na szkliwo dentysta nanosi żel wybielający, który zawiera substancje aktywne, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Następnie skierowuje światło z lampy, które aktywuje żel i przyspiesza proces wybielania. Cały zabieg zazwyczaj trwa około godziny. W zależności od oczekiwanego efektu i indywidualnych właściwości szkliwa może być wymagana więcej niż jedna wizyta. Wybielanie lampą może skutkować rozjaśnieniem uśmiechu o kilka tonów. Efekty mogą różnić się w zależności od początkowego koloru oraz indywidualnych cech.
Po zabiegu wybielania lampą zaleca się unikanie pokarmów i napojów, które mogą zabarwić szkliwo, przynajmniej przez kilka dni. Regularne wizyty u dentysty oraz właściwa higiena jamy ustnej są ważne dla utrzymania efektów wybielania.
Zabieg ten może być również połączony z niektórymi procedurami korekty kształtu m.in. szlifowaniem. Niemniej jednak cały plan leczenia powinien być ustalony i skonsultowany z dentystą.
Stomatologia uśmiechu to dziedzina, która umożliwia poprawę uzębienia na różne sposoby. Wskazania i przeciwskazania do danych zabiegów np. wybielania lampą, czy też licówek zostają przedstawione przez dentystę i konsultowane z pacjentem.
Zbiegi wychodzące w skład stomatologii kosmetycznej i mające na celu poprawę uśmiechu powinny być skonsultowane ze stomatologiem, aby ocenić, czy jest to odpowiednia opcja dla ich indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia jamy ustnej.