Strona główna Usługi Aparaty stałe
Zęby krzywe, stłoczone i nieprawidłowo usytuowane względem siebie w łuku to nie tylko defekt natury estetycznej. Problemy ze zgryzem często wpływają na wymowę, jakość przeżuwania jedzenia (zdrowie przewodu pokarmowego), a także na zdrowie zębów i dziąseł.
Stłoczone zęby sprzyjają rozwojowi próchnicy w miejscach trudno dostępnych do codziennego czyszczenia, ale i do leczenia. Siły fizyczne powstające podczas przeżuwania oddziałują na krzywe zęby w sposób nierównomierny, przez co takie zęby są narażone na przedwczesne zmiany patologiczne w postaci ścierania brzegów siecznych czy odsłaniania szyjek zębowych. O nowy zgryz i zdrowie zębów warto zawalczyć, zwłaszcza że leczenie można przeprowadzić w zasadzie w każdym wieku.
W ortodoncji stosuje się aparaty stałe i ruchome, czyli zdejmowane. Te ruchome stosowane są przeważnie u dzieci i młodzieży. U dorastającej młodzieży i osób dorosłych, które posiadają już rozwinięty zgryz, stosuje się aparaty stałe.
– zamków – metalowych lub kosmetycznych, trwale klejonych do powierzchni zębów,
– ligatur – zwanych potocznie gumkami, elastycznych elementów wymienianych na każdej wizycie (dostępnych w różnych kolorach),
– łuku – czyli drutu łączącego zamki, wymienianego kilkukrotnie w trakcie leczenia.
Rolą aparatu jest wywieranie nacisku na zęby w celu wymuszenia ich przemieszczenia się w obrębie łuku, aż do prawidłowego, fizjologicznego ustawienia. To długotrwały proces. Całkowite leczenie ortodontyczne zajmuje średnio około dwa lata, lecz w niektórych przypadkach może się wydłużyć. Efekt jest jednak godny poświęcenia, ponieważ nic nie zastąpi zdrowia naturalnych zębów, które powinny nam służyć przez całe życie.
Aparaty stałe dostępne na rynku różnią się między sobą rodzajem materiału, z którego wykonane są zamki. Dzięki temu pacjenci mogą wybierać także wśród bardziej estetycznych rozwiązań (np. zamki ceramiczne, które kolorem zbliżone są do koloru zębów, przez co są mniej widoczne niż klasyczne zamki metalowe). Od rodzaju zastosowanych zamków zależy też cena aparatu.
Zamki metalowe – wykonane ze stali nierdzewnej, niezwykle trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie najbardziej ekonomiczne.
Zamki ceramiczne – równie wytrzymałe i efektywne co metalowe, jednak mają kolor zbliżony do naturalnego koloru zębów, przez co stanowią alternatywę dla pacjentów oczekujących doskonałej estetyki.
Zamki kompozytowo-ceramiczne – posiadają właściwości estetyczne, przeznaczone są do leczenia niewielkich wad zgryzu.
Zamki kryształowe – są przezroczyste, dzięki czemu zapewniają naturalny wygląd i wysoką estetykę. Posiadają gładką powierzchnię i zaokrąglone kształty, wpływające na poczucie komfortu pacjenta.
Zamki metalowe micro – są mniejsze, a przez to bardziej dyskretne i komfortowe w użytkowaniu.
Na rynku dostępne są również aparaty samoligaturujące, które nie posiadają gumowych ligatur, lecz metalowe klapki pozwalające na płynną pracę łuku. Pozwalają one skrócić czas leczenia i zmniejszyć ilość wizyt kontrolnych.
W celu zwiększenia efektu estetycznego można zastosować także łuki kosmetyczne powlekane w białym kolorze. Dobór ligatur również jest kwestią indywidualną. Mogą być dopasowane do naturalnego koloru zębów lub kolorowe, co również zwiększa atrakcyjność aparatu u osób, którym nie przeszkadza widoczność metalowych zamków.
Po założeniu, jak i po wizytach kontrolnych ze zmianą łuku, mogą występować dolegliwości bólowe. Zęby muszą przyzwyczaić się do nacisku. Z reguły dyskomfort mija po kilku dniach. W razie potrzeby można zażyć środek przeciwbólowy.
Tak. Pierwsza wizyta u ortodonty ma charakter konsultacji. Lekarz ortodonta bada jamę ustną pacjenta, by zapoznać się ze stopniem zaawansowania wady zgryzu. Przeprowadza wywiad, by zgromadzić najważniejsze informacje na temat stanu zdrowia i nawyków pacjenta. Pobiera też wyciski w celu wykonania modeli gipsowych niezbędnych do zaplanowania leczenia. Ortodonta zleca także wykonanie zdjęć rentgenowskich, aby mógł kompleksowo ocenić stan uzębienia pacjenta, w tym także skontrolować ewentualną obecność zębów zatrzymanych bądź zawiązków zębów stałych. Na drugiej wizycie omawiany jest plan i zakres leczenia. Pacjent wybiera rodzaj zamków. Na kolejnym spotkaniu ortodonta zakłada aparat. Przed założeniem należy wyleczyć zęby z próchnicy i oczyścić z kamienia oraz osadów. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie ekstrakcji, w celu zapewnienia wolnego miejsca do przemieszczania zębów w procesie leczenia.
Jama ustna musi przywyknąć do nowych warunków. W pierwszych tygodniach zamki mogą podrażniać śluzówkę jamy ustnej, w tym wewnętrzną stronę policzków i warg. W celu ochrony można zastosować specjalny wosk ortodontyczny bądź nakładki na łuki.
Podczas noszenia aparatu stałego należy prowadzić nienaganną higienę jamy ustnej. Zaleca się stosowanie specjalnych szczoteczek i past, w tym również wyciorków i szczoteczek pęczkowych do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Bardzo pomocny w codziennej higienie jest irygator, który ułatwia pozbycie się resztek jedzenia spomiędzy zębów a elementów aparatu. Raz dziennie należy stosować nić dentystyczną. Zęby należy myć po każdym posiłku.
Niestety tak, choć nie są one zbyt uciążliwe. Przyzwyczajając się do noszenia aparatu należy jeść produkty miękkie, krojone na mniejsze kawałki. Potem można jeść w zasadzie wszystko, za wyjątkiem produktów twardych (landrynki, orzechy itp.) oraz ciągnących i lepkich słodyczy (np. cukierki krówki). Nie zaleca się żucia gumy i picia coli (może to powodować osłabienie działania kleju mocującego zamki).
Wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc, a w przypadku aparatów samoligaturujących co 6-8 tygodni. Podczas wizyt kontrolnych ortodonta sprawdza postępy w leczeniu i reguluje napięcie drutu odpowiadającego za właściwe ustawienie zębów.
Nie. Współczesna ortodoncja pozwala na satysfakcjonujące leczenie pacjentów w każdym wieku, nawet do 60. roku życia. Warto jednak pamiętać, że leczenie osoby dorosłej zajmuje więcej czasu niż leczenie nastolatka. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją o założeniu aparatu. Jeżeli istnieją ku temu wskazania, warto rozpocząć leczenie ortodontyczne już w okresie dojrzewania.