Strona główna Usługi Leczenie kanałowe
Nagły, intensywny i rwący ból zęba może świadczyć o zaawansowany, przewlekłym zapaleniu miazgi. Ból bywa pulsujący, może nasilać się nocą oraz w pozycji leżącej. W takiej sytuacji należy jak najprędzej zgłosić się do stomatologa, gdyż może to być ostatni moment na uratowanie zęba przed ekstrakcją.
Stan zapalny miazgi wywołują bakterie próchnicowe. Zlekceważona próchnica doprowadza w konsekwencji do przewlekłych zmian okołowierzchołkowych, co objawia się intensywnym bólem, a także przetokami ropnymi i obrzękiem policzka. Miazga to bogato unerwiona tkanka w komorze zęba, zwana potocznie nerwem zęba. Podrażnienie jej wywołuje ból. W stanach zapalnych czy zgorzelinowych miazgi pomóc może tylko leczenie kanałowe.
Współczesna endodoncja pozwala na odratowanie większości zębów głęboko zniszczonych przez próchnicę. Jeszcze kilkanaście lat temu tak chore zęby skazywane były na usunięcie. Dziś, po leczeniu kanałowym, mogą dalej spełniać swoją funkcję, a nawet stanowić podstawę do wielu komfortowych rozwiązań protetycznych.
Mówiąc w uproszczeniu leczenie kanałowe polega na otwarciu komory zęba, usunięciu chorej miazgi, a następnie dezynfekcji i wypełnieniu kanałów korzeniowych w zębie. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, leczenie w Gabinetach Stomatologicznych Dentus w Gdyni i Gdańsku przebiega szybko, sprawnie i bez komplikacji. Korzystamy m.in. z mikroskopu stomatologicznego, który pozwala nam na precyzyjne odszukanie, opracowanie i wypełnienie wszystkich kanałów korzeniowych, również takich, które mogłyby nie być dokładnie widoczne w zwykłym obrazowaniu RTG.
Endodoncja pozwala błyskawicznie pozbyć się bólu zęba. W ciągu kilku dni po leczeniu pacjent może odczuwać ból lub dyskomfort przy nagryzaniu. Jest to związane z podrażnieniem tkanek podczas opracowywania kanałów, jak również z toczącym się wciąż stanem zapalnym, który musi zostać wyleczony. Tego rodzaju ból nie jest powodem do niepokoju. Gdyby utrzymywał się dłużej, można zgłosić się do stomatologa.
Miazga, czyli nerwy i naczynia krwionośne znajdujące się wewnątrz zęba, odpowiada za wszystkie procesy życiowe zachodzące w nim. To ona informuje nas, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego. W przypadkach, gdy miazga została zapalnie zmieniona, konieczne jest jej usunięcie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod endodontycznych możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze nie tak dawno temu musiałyby być usunięte. Kanały zostają poszerzone, odkażone, a następnie wypełnione. Pozostawienie pustej przestrzeni prowadziłoby do dalszego namnażania się bakterii, co z kolei mogłoby prowadzić do dalszych powikłań. Aktualnie leczenie odbywa się praktycznie bezboleśnie. Jest to zasługa nowoczesnych metod i środków do znieczulenia miejscowego. Istnieją różne metody wypełniania, niemniej jednak dziś najczęściej stosuje się leczenie maszynowe, pod ciekłą gutaperką.
Po usunięciu zakażonej miazgi z wewnątrz zęba konieczne jest wypełnienie kanału. Leczenie maszynowe odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Jest to jedna z nowoczesnych metod stosowanych w leczeniu zębów. Obecnie w endodoncji wykorzystywane są m.in. mikroskopy stomatologiczne. Technicznie zaawansowane urządzenia zapewniają precyzję niemożliwą do osiągnięcia przy wykorzystaniu innych metod leczenia. Ze względu na użycie elektronicznego endometru pozwalają na dokładne zmierzenie długości kanałów oraz wykonanie komputerowego zdjęcia rentgenowskiego, które gotowe jest w krótkim czasie.
Czym właściwie jest gutaperka? Jest to substancja pochodzenia naturalnego, pozyskiwana z soku drzew z rodziny sączyńcowatych rosnących na Archipelagu Malajskim. Nie jest elastyczna, niemniej jednak pod wpływem ciepła zmienia swoje właściwości, tworząc miękką i możliwą do deformacji substancję. Po przekroczeniu temperatury wynoszącej 65 stopni staje się płynna, a pod wpływem światła i powietrza ponownie twardnieje. Jest to materiał dobrze tolerowany przez organizm, który można łatwo wprowadzić do kanału zęba, a także, jeśli zaistnieje taka konieczność, łatwy do usunięcia.