Mikroskopy mają szerokie zastosowanie w takich dziedzinach medycyny, jak m.in. okulistyka, neurochirurgia, laryngologia i stomatologia. Ich zastosowanie w medycynie i stomatologii ma te same dwa cele: powiększenie pola operacyjnego i jego mocne oświetlenie.
W Polsce mikroskopy są stosowane przez wąskie grono lekarzy stomatologów, inaczej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie powiększenie optyczne w stomatologii ma bardzo długą tradycję.
W stomatologii, mikroskop jest głównie stosowany w endodoncji czyli w leczeniu kanałowym zębów. To trudny zabieg, przede wszystkim ze względu na małe rozmiary kanałów korzeniowych, których gołym okiem prawie nie widać. Używając mikroskopu, można wykonać bardzo dokładny przegląd uzębienia (wychwycenie zmian próchnicowych w początkowym stadium, szczególnie na powierzchniach stycznych zębów), opracować każdy ubytek próchnicowy (dokładnie oczyścić ząb, nie naruszając zdrowych tkanek).
Powiększenie uzyskane dzięki mikroskopowi umożliwia bardzo precyzyjne przygotowanie zębów pod korony, mosty i licówki, co przekłada się na ich estetykę i trwałość.
Mikroskopy eliminują w niektórych przypadkach konieczność wykonania zdjęcia RTG.
Pacjenci podczas zabiegów z wykorzystaniem mikroskopu znajdują się w pozycji leżącej. Mikroskop umożliwia lekarzowi prace w pozycji ergonomicznej, dzięki czemu wielogodzinna praca nie jest tak bardzo męcząca, a lekarz staje się bardziej skoncentrowany na tym, co robi.
Stomatologia mikroskopowa ułatwia diagnozowanie, poprawia efekty leczenia, jednocześnie zwiększa się komfort leczenia dla pacjenta i lekarza.
Korzyści z zastosowania mikroskopu w entodoncji
- zdecydowanie szybsze i łatwiejsze odnalezienie wszystkich kanałów korzeniowych, oczyszczenie ich oraz dokładne wypełnienie;
- ergonomiczna konstrukcja mikroskopu zapewnia komfort pracy lekarza;
- możliwość wykonania zabiegu bez naruszenia kości i struktury korzeni;
- możliwość znacznego powiększenia pola zabiegowego;
- możliwość dokładnego usunięcia z kanałów fragmentów narzędzi endodontycznych (np. złamanych), resztek substancji wypełniających czy materiałów stomatologicznych;
- udrożnienie bardzo wąskich lub zamkniętych kanałów korzeniowych;
- postawienie prawidłowej diagnozy nawet w wyjątkowo skomplikowanych przypadkach chorób miazgi zębowej oraz podjęcie właściwego leczenia;
- precyzyjnie wykonane leczenie kanałowe pod mikroskopem zapobiega nawrotom infekcji, a co za tym idzie – rewizji leczenia kanałowego.
Dlaczego mikroskop jest nieodłącznym narzędziem każdego dobrego dentysty entodonty
Żeby leczyć korzenie zęba, trzeba je najpierw dobrze widzieć. Wnętrze zęba to komora o wielkości 3×4 mm. Na tym obszarze znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra, które ma wyleczyć stomatolog. Mikroskop ma za zadanie powiększenie leczonego obszaru i jego mocne oświetlenie. Z pomocą mikroskopu, możemy „zajrzeć” do wnętrza kanałów, ocenić ich długość i kształt, zlokalizować ewentualne przeszkody lub uszkodzenia, które widoczne są tylko w powiększeniu. Dzięki temu leczenie jest o wiele skuteczniejsze. W Gabinetach Stomatologicznych „DENTUS” używamy zaawansowany technologicznie mikroskop stomatologiczny firmy Seliga.
Stomatologia mikroskopowa – zastosowanie
Narzędzie wykorzystywane jest nie tylko do leczenia kanałowego, ale również powtórnego leczenia, odnajdywania i udrażniania kanałów, usuwania wkładów koronno-korzeniowych czy usuwania złamanych narzędzi kanałowych.
System korzeniowy wygląda inaczej w przypadku każdego pacjenta. Zastosowanie narzędzia zwiększa szanse na skuteczne leczenie, równocześnie eliminując konieczność ekstrakcji zębów. W stomatologii mikroskop niekiedy pozwala dostrzec ewentualne uszkodzenia i zwężenia oraz odnogi korzeni czy dodatkowe kanały, które są trudno dostrzegalne na zdjęciu RTG. Co więcej, przeprowadzenie zabiegu z użyciem narzędzia pozwala bardzo dokładnie oczyścić wszystkie kanały, co z kolei umożliwia skrócenie czasu kuracji i zmniejszenie liczby koniecznych zabiegów.
Jak już wspominaliśmy, stomatologia mikroskopowa może znacznie zwiększać możliwość prawidłowego leczenia. Pozwala ona precyzyjnie określić kształt korzeni, ilość kanałów oraz dostrzec wszelkie nieprawidłowości, które nie byłyby możliwe do określenia bez powiększenia. Wykorzystywanie mikroskopu w stomatologii pozwala nawet na 25-krotnew powiększenie oraz optymalne oświetlenie powierzchni leczonych. Dzięki temu osoba przeprowadzająca zabieg lepiej widzi przestrzeń zęba i wnętrze kanałów, co może znacznie zwiększyć precyzję prowadzonych działań – lekarz nie pominie żadnego fragmentu.
Używanie narzędzia stanowi także pomoc w stomatologii zachowawczej, np. w trakcie leczenia próchnicy. Narzędzie pozwala oczyścić zmienione próchnicowo zęby w taki sposób, by zapobiec nadmiernemu usunięciu zdrowych tkanek.
Stomatologia mikroskopowa a inne narzędzia
Bardzo często podczas pracy z narzędziem wykorzystywany jest także inny osprzęt. Jednym z narzędzi jest endometr. Urządzenie służące do pomiaru głębokości kanałów. Do leczenia stosowane są także niezwykle cienki i precyzyjne narzędzie penetrująco-piłujące, które pozwalają na dotarcie do nawet trudno dostępnych fragmentów kanałów. Dodatkowo, przed leczeniem najczęściej wykonywane jest także zdjęcie RTG