Najczęściej występuje u młodych ludzi i odbywa się w trakcie snu. Niekiedy osoby dotknięte tym schorzeniem nawet nie zdają sobie z tego sprawy, a nieleczone zaciskanie zębów niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Zaburzenie to wynika z nadmiernej czynności mięśni zaciskających szczęki, a spowodowane może być wieloma czynnikami.
Kiedy i dlaczego występuje?
Przyczyn zaciskania zębów jest wiele, niemniej jednak bardzo często czynniki wpływające na występowanie zaburzenia mają podłoże psychologiczne. Jednym ze źródeł kłopotów jest stres, a schorzenie często pojawia się u osób zmagających się z nerwicą czy schizofrenią. Kolejną przyczyną zaburzenia jest szczękościsk, czyli dolegliwość polegająca na przedłużonym skurczu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, która powoduje zaburzenia aparatu mięśniowego. W rezultacie może prowadzić to do niemożności otwarcia szczęk. Ponadto, schorzenie niekiedy spowodowane jest także wadami zgryzu, a także niewłaściwie dopasowanymi wypełnieniami ubytków zębów.
Objawy
Często widoczne są gołym okiem – zaciskanie zębów prowadzi do ich nadmiernego ścierania. Pojawiają się ubytki, szkliwo jest popękane lub pokruszone, a na skutek tych objawów nierzadko pojawia się ból. Początkowo jest on szczególnie zauważalny rano, zaraz po przebudzeniu i występuje w postaci bólu mięśni szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. W zaawansowanym stadium mogą pojawiać się również bóle głowy. Nieleczony problem może prowadzić do poważnych uszkodzeń uzębienia.
Sposoby leczenia
Kluczem do rozwiązania problemów z zaciskaniem zębów jest wyeliminowanie przyczyny zachodzącego zjawiska. Pierwszym krokiem w leczeniu jest zatem wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jednym ze sposobów leczenia są zaproponowane przez stomatologa ćwiczenia, które należy wykonywać regularnie. Ich zadaniem jest rozluźnienie mięśni, które mogą być źródłem narastającego problemu. W wypadku zaciskania zębów w nocy dentysta może zaproponować również inne metody leczenia, np. specjalne relaksacyjne szyny zgryzowe lub aparaty. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny się nieustannie kontrolować i w wypadku przyłapania się na tej czynności, natychmiast przestać i rozluźnić mięśnie.