Trzecie trzonowce są ostatnimi w całym uzębieniu. Rzadko mogą się wcale nie pojawić. Proces wyrzynania ósemek jest zjawiskiem indywidualnym i może różnić się czasem występowania, intensywnością objawów oraz potrzebą interwencji stomatologicznej. Zęby mądrości, kiedy rosną i jakie towarzyszą temu oznaki? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.
Kiedy pojawiają się trzecie trzonowce?
Zęby mądrości zazwyczaj zaczynają się pojawiać u osób w wieku od 17 do 25 lat, choć niektórzy mogą doświadczyć wyrzynania się ósemek wcześniej lub później. Istnieje duże zróżnicowanie indywidualne w zakresie czasu, kiedy te trzonowce ustawią się w jamie ustnej. Przy czym, niekiedy są one nieprawidłowo ułożone np. mogą znajdować się pod dziąsłem i napierać na siódemkę, powodując różnorodne objawy w tym nieprawidłowości w zgryzie.
Zęby mądrości – objawy wyrzynania się ósemek
Rośnięcie tych trzonowców może wiązać się z różnymi oznakami. Do najczęstszych należą:
ból w tylnej części jamy ustnej, szczególnie przy otwieraniu ust i żuciu,
zwiększone ryzyko infekcji wokół zęba mądrości, w tym widoczne zaczerwienienie, obrzęk i niekiedy trudności w jedzeniu,
problemy z żuchwą, takie jak sztywność i ból,
trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej w obszarze ósemek co może prowadzić do próchnicy lub choroby dziąseł.
Zęby mądrości powodują różnorodne objawy. Niekiedy nie wszystkie trzecie trzonowce się pojawiają — mogą one rosnąć m.in. tylko w szczęce lub żuchwie.
Wyrzynanie ósemek – jak przebiega?
To proces, który może trwać od kilku tygodni do kilku lat. Szybkość i a także towarzyszące objawy zależą od wielu czynników, w tym od przestrzeni w jamie ustnej, kierunku wzrostu oraz położenia, jakie mają zęby mądrości. Wyrzynanie ósemek może przebiegać stopniowo, nie powodując przy tym komplikacji, a niekiedy może prowadzić do konieczności interwencji chirurgicznej m.in. w przypadkach, kiedy trzonowce nigdy w pełni się nie pojawią i pozostając częściowo ukryte pod dziąsłem lub kością, powodując objawy takie jak m.in. ból. Diagnoza chirurgiczno-stomatologiczna pozwala na decyzję w kwestii ekstrakcję ósemek.