Dbanie o uzębienie to istotna kwestia składająca się z wielu procesów i etapów. W przypadku pojawienia się osadu, kamienia i przebarwień warto rozważyć zabieg, jakim jest higienizacja jamy ustnej. W jej ramach wykonuje się skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację zębów. W tym wpisie przestawimy efekty przed i po zabiegu, cenę, częstotliwość, zalecania i przeciwskazania oraz inne kwestie związane z higienizacją zębów.
Czym jest higienizacja zębów?
To usuwanie w gabinecie stomatologicznym osadu i kamienia z zębów. Wykorzystuje się do tego dedykowane maszyny i sprzęty, zabieg wykonywany jest przez stomatologa. Higienizacja jamy ustnej jest bezbolesna, niemniej jednak niekiedy może pojawić się uczucie dyskomfortu.
Według zaleceń specjalistów zabieg ten należy wykonywać 1 – 2 razy w ciągu roku, aby zapobiegać nadmiernemu osadzaniu się kamienia nazębnego. W przypadku osób spożywających spore ilości kawy, mogą być zalecane częstsze wizyty.
Etapy higienizacji jamy ustnej
Można wyróżnić 4 etapy higienizacja zębów:
- Skaling – jest to pierwszy zabieg, który polega na usunięciu ze szkliwa nagromadzonego kamienia, który gromadzi się w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicach dziąseł. Trwałe złogi usuwane są za pomocą skalera ultradźwiękowego.
- Piaskowanie – polega na usunięciu przebarwień płytki i osadów. Zabieg ten redukuje m.in. przebarwienia po herbacie, kawie czy też dymie tytoniowym.
- Polerowanie – usuwa pozostałości po szczotkowaniu. Stomatolog wygładza powierzchnię zębów, tak aby do zanieczyszczenia nie trzymały się szkliwa.
- Fluoryzacja — kończy higienizację jamy ustnej, etap ten polega na nałożeniu na zęby środka z dodatkiem fluoru. Preparat ma zabezpieczyć szkliwo przed m.in. nadwrażliwością oraz rozwojem próchnicy.
W zależności od stanu uzębienia oraz potrzeb pacjenta nie wszystkie etapy muszą być przeprowadzone u danej osoby.
Higienizacja zębów przed i po
Rozważając higienizację zębów można zastanawiać się, jakie będą efekty przed i po zabiegu. Zabieg ten służy w głównej mierze do zahamowania rozwoju bakterii, usunięcia kamienia nazębnego oraz zmniejszenia ryzyka powstania próchnicy. Sam zabieg oczyszczania jamy ustnej ma również działanie estetyczne, w szczególności piaskowanie, gdyż szkliwo staje się bielsze oraz bardziej gładkie.
Wskazania do higienizacji jamy ustnej
Przed zdecydowaniem się na tego typu zabieg należy udać się do stomatologa. Na wizycie lekarz oceni stan uzębienia oraz ustali skalę, na którą potrzebujemy higienizacji zębów. W niektórych przypadkach, w szczególność, jeśli prawidłowo dbamy o jamę ustną i nie nieczęsto spożywamy produkty z dużą zawartością cukru, zabieg ten może sprowadzać się tylko do usunięcia osadów i przebarwień (piaskowania oraz ewentualnego polerowania).
Jeśli dotyczy nas wyższa predyspozycja do pojawienia się próchnicy, to zalecane może być zwiększenie potrzeby oczyszczania jamy ustnej. Zabieg ten poprzedza również proces wybielania.
Przeciwskazania do higienizacji zębów
Zabieg ten nie może być przeprowadzony u wszystkich. Przeciwskazaniami są takie sytuacje jak:
- pojawienie się opryszki na ustach,
- astma,
- osteoporoza,
- pierwszy i trzeci trymestr ciąży,
- posiadanie rozrusznika serca,
- odwarstwienia siatkówki oka,
- wystąpienie bólu błony śluzowej jamy ustnej lub pojawienie się w jej pobliżu ran,
- głębokich kieszonek dziąsłowych.
Higienizacja – cena oraz czas zabiegu
Zastanawiasz się, ile kosztuje higienizacja? Cena może być różna w zależności od etapów. Pełen pakiet skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzacja to kwota ok. 350 zł. W przypadku tylko polerowania bądź tylko skalingu, jest ona proporcjonalnie mniejsza.
W przypadku czasu spędzonego w gabinecie musisz być przygotowany na 30 – 60 minut. Oczywiście w zależności od danego pacjenta czas oczyszczania jamy ustnej może się nieco skrócić bądź wydłużyć.
Zalecenia po higienizacji zębów
Jeśli chcemy utrzymać efekty higienizacji zębów, to należy zadbać o właściwą, codzienną higienę jamy ustnej. Poza tym bezpośrednio po zabiegu niewskazane jest spożywanie jedzenia i picia nawet przez kilka godzin. Po wykonanym zabiegu należy przestrzegać zaleceń przedstawionych przez lekarza stomatologa