Braki w uzębieniu mogą być kłopotliwe dla wielu osób. W celu ich uzupełnienie jedną z najpopularniejszych metod jest implantacja. Obecnie używane są rozmaite rodzaje implantów, które różnią się m.in. ceną, materiałem, kształtem i rozmiarem oraz czasem, na który są zakładane. Niemniej jednak zakładając implanty zębów zarówno przed i po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza dentysty. Przy czym rozwiązanie to nie może być stosowane przez wszystkich, przeciwwskazaniem jest m.in. ciąża, choroby reumatoidalne, nieleczona cukrzyca, zaburzenia układu krzepnięcia czy też choroba nowotworowa.
Rodzaje implantów
Implantacja obejmuje 3 etapy: diagnostykę, proces chirurgiczny oraz protetyczny. Implant zęba, obecnie ze względu na umiejscowienie może być śródkostny — wcześniej stosowano jeszcze podkostne, ale miały one gorsze wyniki, więc zrezygnowano z nich.
Kolejnym podziałem ze względu na rodzaj jest materiał, wyróżniamy:
- tytanowe,
- ceramiczne,
- porcelanowe,
- akrylowe,
- metalowe.
Przy czym pierwsze 3 rodzaje z wymienionych są najczęściej stosowane.
Kolejnym rozróżnianej jest czas, na jaki zakłada się implanty zębów. W implantacji dostępne są warianty czasowe (głównie stosowane w ortodoncji) oraz stałe, które uzupełniają braki w uzębieniu. Poza tym dostępne są różne rodzaje ze względu na rozmiar i kształt.
W zależności od ubytku w implantacji wyróżnia się wszczepy:
- Jednofazowe stosowane w przypadku m.in. jedynek i dwójek, jest to rodzaj, na który tuż po zamocowaniu nakłada się uzupełnienie protetyczne.
- Dwufazowe, w tym przypadku podczas pierwszej wizyty wszczepiania się tylko implant, cały proces leczenia może potrwać kilka miesięcy.
Implant zęba — cena
W dużej mierze zależy to od użytego materiału. Implantacja jest najdroższą dziedziną stomatologii. Za wszczepienie jednego zęba na łączniku tytanowym należy zapłacić ok. 2 500 zł. Cena ta będzie wyższa w przypadku m.in. podbudowy ceramicznej (z cyrkonu). Co więcej, może być różna w zależności od zęba — inną cenę może mieć jedynka, dwója a inną trzonowce.
Całkowite koszty każdorazowo powinny być podane przez stomatologa po pierwszej wizycie diagnostycznej.